Zgłoszenie VAT-R ma być integralną częścią wniosku o wpis do CEIDG. Będzie można je potwierdzić profilem zaufanym ePUAP.
Zgłoszenie VAT-R ma być integralną częścią wniosku o wpis do CEIDG. Będzie można je potwierdzić profilem zaufanym ePUAP.
W tym roku ponad 1.800 osób z całej Polski wzięło udział w konkursie „Księgowi Przyszłości”. Nasza drużyna stanęła na podium z czego jesteśmy niezmiernie dumni. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz firma Soneta Sp. z o. o. już po raz trzeci zorganizowali konkurs mający na celu promocję zawodu księgowego, walkę z negatywnymi stereotypami oraz wspieranie profesjonalistów […]
Od 1 lipca zaczną obowiązywać regulacje dotyczące mechanizmu podzielonej płatności. W związku z tym Ministerstwo Finansów wprowadza nowe wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług.
Ministerstwo Finansów informuje o pracach nad wdrożeniem rozwiązania ułatwiającego rozliczanie się podatników z fiskusem „Twój e-PIT”.
Rolnicy oraz domownicy podlegający ubezpieczeniu w KRUS, prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą powinni złożyć zaświadczenie albo oświadczenie o rocznej kwocie należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie miały być obowiązkowe już od 1 lipca 2018 r. termin ten został jednak przesunięty.
Już niedługo zaczną obowiązywać przepisy dotyczące mechanizmu podzielonej płatności tzw. split payment. Mechanizm ten dotyczy transakcji dokonywanych na rzecz innych podatników VAT. Dla niektórych może być obowiązkowy.
Rządowy projekt ustawy z 21.3.2018 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach zakłada stosowanie do ewidencji obrotu i kwot podatku należnego ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, kas rejestrujących które będą przekazywały informacje do Centralnego Repozytorium KAS.
Walka z wyłudzeniami i oszustwami w związku z podatkiem od towarów i usług nakłada na podatników nowe obowiązki. Przedsiębiorca powinien zweryfikować swoich kontrahentów by wykluczyć możliwość nieświadomego wzięcia udziału w oszustwie podatkowym.
Na stronie Ministerstwa Finansów opublikowano informację o wypracowaniu przez KAS i MF we współpracy ze stroną społeczną, wskazówek które mają pomóc urzędnikom ocenę dochowania należytej staranności w VAT przez przedsiębiorców.
Nierzetelne rozliczenie podatku VAT może spowodować, że organ nałoży na podatnika sankcje karne. Dodatkowe przepisy działają już od stycznia 2017 roku i mają zapobiegać powstawaniu tzw. luki vatowskiej.
Od 2018 roku wszyscy czynni podatnicy VAT muszą przekazywać do Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny. Większość podatników zastanawia się jakie kary mu grożą w sytuacji gdy uchybi temu obowiązkowi.