Exor Group

Artykuły

Jednorazowa amortyzacja – nowe zasady

Większość przedsiębiorców do prowadzenia działalności gospodarczej wykorzystuje samochody osobowe i różnego rodzaju sprzęt i maszyny. Po spełnieniu kilku warunków mogą one stanowić środki trwałe. W niektórych sytuacjach możliwe jest dokonanie jednorazowej ich amortyzacji.

Zmiana maksymalnych stawek podatku od nieruchomości od 2018 roku

Dnia 9 sierpnia 2017 roku zostało opublikowane obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2018 r. (Mon. Pol. z 2017 r. poz. 800). Zgodnie z tym obwieszczeniem stawki podatku od nieruchomości w 2018 r. nie będą mogły przekroczyć:

Nowa Klasyfikacja Środków Trwałych

Nowa Klasyfikacja Środków Trwałych została wprowadzona Rozporządzeniem Rady Ministrów z 3.10.2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1864) w sprawie nowej Klasyfikacji Środków Trwałych. Poprzednie rozporządzenie stosować można było do końca 2016 roku. Wprowadzono jednak okres przejściowy w związku z którym poprzednią klasyfikację można stosować do 31 grudnia 2017 roku:

E-składka

Od 1 stycznia 2018r na mocy ustawy z dnia 11 maja 2017r o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017r poz. 1027) wszyscy płatnicy składek będą opłacać składki za pomocą jednego przelewu.

Ceny transferowe – ale o co chodzi? (cz. 3 z 3)

Rok 2017 przyniósł szereg zmian w obszarze dokumentacji cen transferowych. Jedną z tych zmian jest składanie wraz z roczną deklaracją podatkową przez podatników zobowiązanych do sporządzenia TPD oświadczenia o fakcie posiadania dokumentacji cen transferowych. 

Ceny transferowe – ale o co chodzi? (cz. 2 z 3)

Nie każda transakcja zrealizowana pomiędzy podmiotami powiązanymi pociąga za sobą obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych.

Ceny transferowe – ale o co chodzi? (cz. 1 z 3)

Termin „dokumentacja cen transferowych” dotyczy ustawowego obowiązku sporządzania szczególnej dokumentacji dla wybranych transakcji realizowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Powiązania mogą mieć charakter kapitałowy i/lub osobowy.

„Kadrowiec” nie tylko od list płac !

Natchnięta ostatnimi rozmowami ze znajomymi i ich podejściem do zawodu, który wykonuje postanowiłam napisać wyjaśnienie czym tak naprawdę zajmuje się specjalista ds. kadr, płac i ubezpieczeń społecznych kolokwialnie zwany – „kadrowiec” (nie do końca lubię takie określenie).

Dobowe wyciągi bankowe dla KAS

W maju tego roku powstał projekt ustawy zmieniającej Ordynację podatkową. Zakłada ona, że już od września 2017 roku powstanie obowiązek przekazywania dobowych wyciągów bankowych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej.

Żużlowe emocje czyli niedziela z rodziną Fajferów w tle

Niedziela 30 lipca była kolejnym emocjonującym dniem dla fanów Speed Car Motor Lublin i to pomimo tego, że nasza drużyna nie jechała tego dnia żadnego meczu (dla lubelskiej drużyny runda zasadnicza zakończyła się wygraną ze Stal-Met Kolejarz Opole w sobotę, 29 lipca). Teraz Lublin czeka na ostateczny kształt tabeli i informację, z kim się zmierzymy […]

Końcówka rundy zasadniczej dla Lublina

 Udało się i to podwójnie: po pierwsze nasza drużyna (Speed Car Motor Lublin) wygrała w sobotę w pięknym stylu, po drugie – udało mi się nareszcie po długich namowach zachęcić część Zespołu do wyjścia na mecz żużlowy (wydało się: jestem fanką speedwaya).

Czy można zwrócić towar bez paragonu?

Ustawa o podatku od towarów i usług nakłada na podatników prowadzących ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących do wydruku paragonu fiskalnego do każdej sprzedaży dokonanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.