Exor Group

Opublikowano 24-05-2018 w Business, Podatek od towarów i usług,

Obowiązkowy split payment – dla kogo?

Już niedługo zaczną obowiązywać przepisy dotyczące mechanizmu podzielonej płatności tzw. split payment.   Mechanizm ten dotyczy transakcji dokonywanych na rzecz innych podatników VAT. Dla niektórych może być obowiązkowy.

Dokonywanie płatności przy zastosowaniu tego mechanizmu ma być dobrowolne, ale wiemy już, że tylko teoretycznie. Gdy podatnik zgromadzi na rachunku VAT środki finansowe, oczywistym jest, że będzie chciał je wykorzystać, a najprostszą metodę będzie zapłacenie za faktury zakupowe z wykorzystaniem metody podzielonej płatności.

To jednak nie koniec problemu. Mimo że, ustawodawca tak skonstruował przepisy, żeby mechanizm działał jak samonapędzający się mechanizm to uznał, że w niektórych branżach nie jest to wystarczające.

Ustawodawca ma świadomość, że w niektórych branżach skala oszustw związanych z podatkiem VAT jest większa niż w innych, dlatego postanowił przymusić niektórych przedsiębiorców do stosowania mechanizmu split payment. W tym celu rząd przyjął 7 maja 2018 r. wniosek do Komisji Europejskiej która może pozwolić na zastosowanie obowiązkowego stosowania podzielonej płatności dla tych branż. KE powinna zakończyć procedurę w terminie do 8 miesięcy od dnia otrzymania wniosku.

 

Autor: Grzegorz Kusyk
Ekspert ds. rachunkowości podatkowej
e-mail: g.kusyk[at]exorgroup.pl
tel: 508 750 614