Pakiet uproszczeń określany jako SLIM VAT co najmniej w jednej kwestii okazał się poważnym utrudnieniem. Dotyczy to rozliczania faktur korygujących in minus.
Pakiet uproszczeń określany jako SLIM VAT co najmniej w jednej kwestii okazał się poważnym utrudnieniem. Dotyczy to rozliczania faktur korygujących in minus.
Od 1 stycznia 2021r. obowiązuje nowy wzór ewidencji przychodów na potrzeby opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Wraz z pakietem SLIM VAT od stycznia 2021 r. do ustawy VAT wprowadzono zasady rozliczania faktur korygujących „in plus”.
Od stycznia 2021 r. zmianie ulega właściwość urzędu skarbowego do obsługi podatku u źródła.
Od stycznia 2021 r. podwyższeniu ulega limit uprawniający do rozliczania przychodów na zasadzie ryczałtu.
Od stycznia 2021 r. będzie obowiązywało kilka nowych podatków/opłat m.in. opłata od tzw. „małpek”
Prezydent podpisał ustawę z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw czyli tzw. SLIM VAT. Z założenia jest to pakiet uproszczeń, ale niektóre zmiany niczego nie upraszczają. Wszystkie wydane WIS utracą moc za 5 lat.
Ustawa wprowadzająca pakiet uproszczeń tzw. SLIM VAT została podpisana przez Prezydenta. W związku z tym zmienia się m.in. załącznik nr 15 do ustawy VAT.
Ustawa wprowadzająca pakiet uproszczeń tzw. SLIM VAT została podpisana przez Prezydenta. Jedną ze zmian jest wydłużenie niektórym podatnikom prawa do odliczenia podatku VAT.
Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą tzw. pakiet uproszczeń w VAT. Czasu na przygotowanie się i zapoznanie ze zmianami jak zwykle wyjątkowo mało. Większość zapisów będzie obowiązywało od 1 stycznia 2021r.
Ujmowanie składek ZUS w części finansowanej przez płatnika w kosztach podatkowych często nastręcza ogrom pracy i wymaga poświęcenia mnóstwa czasu. Szczególnie gdy mamy do czynienia z wieloma listami płac i różnymi stosunkami prawnymi łączącymi strony umowy.
Zdarzają się sytuacje w którym podatnik otrzymuje faktury VAT z wykazanym podatkiem, podczas gdy data rejestracji sprzedawcy jako czynnego podatnika VAT jest późniejsza. Czy nabywcy przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego?