Exor Group

Opublikowano 30-05-2018 w Business, Podatek dochodowy,

e-PIT – nowe rozwiązanie dla podatników

Ministerstwo Finansów informuje o pracach nad wdrożeniem rozwiązania ułatwiającego rozliczanie się podatników z fiskusem „Twój e-PIT”.

Nowa usługa „Twój e-PIT” zakłada brak obowiązku samodzielnego sporządzania deklaracji rocznej PIT przez podatników. Łatwiejsze ma być także korzystanie z ulg (np. ulgi na dzieci), gdyż dane mają się pobierać z systemów informatycznych KAS oraz instytucji zewnętrznych.

MF zakłada, że już dla rozliczeń za 2018 rok, KAS przygotuje i udostępni w wersji elektronicznej PIT-37 i PIT-38 na podstawie informacji przesłanych przez płatników oraz zeznań za rok poprzedni. W planach jest też udostępnienie od 2020 roku zeznań PIT-36 i PIT-36L, które będę uzupełnione o informacje z rejestrów ZUS oraz PESEL

„Twój e-PIT” będzie udostępniony dla podatników na Portalu Podatkowym gdzie uwierzytelnianie może odbyć się bezpłatnym Profilem Zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub danymi autoryzacyjnymi.

Podatnik będzie mógł zweryfikować zeznanie i je zaakceptować, a także uzupełnić lub modyfikować. Podatnik będzie musiał uzupełnić dane w zakresie w jakim KAS nie może dysponować jak np. odliczenia IKZE, ulgi na Internet, dane dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej (przychody, koszty).

Ma być przyjęta zasada, że jeśli podatnik nic nie zrobił ze swoim rozliczeniem, to zeznanie przygotowane przez KAS będzie uznane za zaakceptowane.

Oczywiście wprowadzenie tego rozwiązania będzie wymagało zmian w przepisach, stworzeniem nowego Portalu Podatkowego oraz przeprowadzeniem dużej kampanii informacyjnej.

 

Autor: Grzegorz Kusyk
Ekspert ds. rachunkowości podatkowej
e-mail: g.kusyk[at]exorgroup.pl
tel: 508 750 614