Exor Group

Artykuły

Dobowe wyciągi bankowe dla KAS – to przeszłość?

Projekt ustawy zmieniającej Ordynacje Podatkową z maja tego roku, przeszedł kolejne zmiany. Obowiązek przekazywania dobowych wyciągów bankowych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej o czym pisaliśmy już wcześniej (kliknij), staje się nieaktualny.

Prognoza finansowa na potrzeby projektu inwestycyjnego (cz. 2 z 2)

Aby prognoza finansowa miała realną wartość, powinna ona być rzetelna, dokładna i wiarygodna. Ale co zrobić, żeby miała te wszystkie cechy? Przede wszystkim powinna być sporządzona na potrzeby projektu inwestycyjnego a nie na potrzeby finansowania zewnętrznego.

Likwidacja Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych

Od 1 września 2017 roku przestały funkcjonować dwie agencje rolne: Agencja Rynku Rolnego oraz Agencja Nieruchomości Rolnych. W ich miejsce został utworzony Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który będzie funkcjonował obok Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

E-składka – nowy numer rachunku

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązywać będę przepisy które mają na celu ułatwienie płatnik opłacanie składek ZUS. Pisaliśmy o tym wcześniej (kliknij tu). Do końca grudnia 2017 roku powinieneś otrzymać swój indywidualny numer rachunku składkowego.

Zawieszenie działalności a amortyzacja

Przedsiębiorcy z różnych przyczyn decydują się na zawieszenie działalności gospodarczej. Ci z nich którzy posiadają środki trwałe które są w trakcie amortyzacji, mogą mieć wątpliwość co powinni zrobić.

Jednorazowa amortyzacja do 100.000,00 zł

Dla podatników nabywających fabrycznie nowe środki trwałe, pojawiła się nowa metoda jednorazowej amortyzacji. Od 12 sierpnia 2017 roku weszły w życie nowe przepisy

Prognoza finansowa na potrzeby projektu inwestycyjnego (cz. 1 z 2)

Przyjmuje się, że w przedsiębiorstwie czyli w jednostce, którą gospodaruje się w sposób racjonalny, każdy projekt inwestycyjny powinien być poprzedzony wnikliwą analizą finansową, a więc do fazy realizacji powinny być kwalifikowane tylko projekty o dodatnim NPV i niestanowiące nadmiernego obciążenia dla przedsiębiorstwa.

Otrzymanie zaliczki przez podatnika zwolnionego z VAT

Podczas prowadzenia działalności gospodarczej zdarza się, że przedsiębiorca otrzymuje od swojego kontrahenta zaliczki na poczet przyszłych dostaw towarów czy świadczonych usług. W przypadku czynnego podatnika podatku od towarów i usług istnieje obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej za wyjątkiem przypadków wymienionych w art. 19a ust. 5 pkt 4. Co jednak w przypadku podatnika zwolnionego z VAT?

Jednorazowa amortyzacja w ramach pomocy de minimis

Większość podatników korzysta z różnego rodzaju środków trwałych do prowadzenia działalności gospodarczej. Wybór odpowiedniej metody amortyzacji może mieć duże znaczenie dla finansów przedsiębiorstwa.

Jednorazowa amortyzacja – nowe zasady

Większość przedsiębiorców do prowadzenia działalności gospodarczej wykorzystuje samochody osobowe i różnego rodzaju sprzęt i maszyny. Po spełnieniu kilku warunków mogą one stanowić środki trwałe. W niektórych sytuacjach możliwe jest dokonanie jednorazowej ich amortyzacji.

Zmiana maksymalnych stawek podatku od nieruchomości od 2018 roku

Dnia 9 sierpnia 2017 roku zostało opublikowane obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2018 r. (Mon. Pol. z 2017 r. poz. 800). Zgodnie z tym obwieszczeniem stawki podatku od nieruchomości w 2018 r. nie będą mogły przekroczyć:

Nowa Klasyfikacja Środków Trwałych

Nowa Klasyfikacja Środków Trwałych została wprowadzona Rozporządzeniem Rady Ministrów z 3.10.2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1864) w sprawie nowej Klasyfikacji Środków Trwałych. Poprzednie rozporządzenie stosować można było do końca 2016 roku. Wprowadzono jednak okres przejściowy w związku z którym poprzednią klasyfikację można stosować do 31 grudnia 2017 roku: