Exor Group

Opublikowano 25-05-2018 w Business, Kadry i płace,

Zwolnienia elektroniczne – nowy termin

Elektroniczne zwolnienia lekarskie miały być obowiązkowe już od 1 lipca 2018 r. termin ten został jednak przesunięty.

Ustawa z 10.5.2018 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw, wyznaczyła nowy termin od którego zwolnienia lekarskie będą mogły być wystawiane jedynie w formie elektronicznej. Termin 1 lipca choć miał być nieodwołalny został zmieniony na 1 grudnia 2018r.

Według danych opublikowanych na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (16-05-2018r), 16,69% zaświadczeń lekarskich wystawianych jest w formie elektronicznej. Ministerstwo uważa (co zaznacza na swojej stronie internetowej), że jest to efekt wytężonej pracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Skoro więc e-zwolnienia miałyby obowiązywać od lipca br., to trudno byłoby spodziewać się sukcesu, skoro zdecydowana większość zwolnień nadal wystawiana jest w formie papierowej. Tłumaczy się to tym, że część lekarzy nie posiada w gabinetach komputerów lub odpowiedniego oprogramowania. Lekarze dostali więcej czasu na przygotowanie się do zmiany, gdyż jak się okazało 2 lata okresu przejściowego nie było wystarczające.

 

Autor: Grzegorz Kusyk
Ekspert ds. rachunkowości podatkowej
e-mail: g.kusyk[at]exorgroup.pl
tel: 508 750 614