Exor Group

Artykuły

Nowy termin wystawiania faktur

Od stycznia 2022r. zmieni się jeden z terminów na wystawienie faktury. To efekt nowelizacji ustawy VAT.

Nowe rozporządzenie w sprawie faktur

Ministerstwo Finansów poinformowało o trwających pracach nad nowym rozporządzeniem w sprawie wystawiania faktur. Bedzie ono obowiązywało od 1 listopada 2021r.

Zakup paliwa za granicą

Podatnicy niejednokrotnie w związku z wykonywaną działalnością, dokonują zakupu paliwa w czasie zagranicznych wyjazdów. Jak należy rozliczyć taki wydatek?

Nowy algorytm podpisu kwalifikowanego

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pliki JPK, CUK i ALK podpisane podpisem kwalifikowanym z użyciem algorytmu SHA-1 będzie można składać przez Bramkę JPK tylko do końca 2021 roku.

Zmiany dla samotnych rodziców

To może być koniec rozliczeń osób samotnie wychowujących dzieci na preferencyjnych warunkach.

Odliczenie VAT przy dalszym najmie pojazdu

W przypadku samochodów osobowych, ogólną zasadą jest prawo do odliczenia 50% VAT od wydatków związanych z tymi pojazdami. W przypadku dalszego ich najmu, sytuacja może ulec zmianie.

Minimalne wynagrodzenie w 2022 r.

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2022 r.

Słownik nieruchomościowy: fawela

Fawela to brazylijska dzielnica biedy. Dlaczego więc termin ten zaczął się pojawiać w kontekście polskiego rynku nieruchomości?

Słownik nieruchomościowy: gniazdownik

Gniazdownik to dorosłe dziecko, które nadal mieszka z rodzicami i nie tworzy odrębnego od nich gospodarstwa domowego, a czasem wręcz nie wnosi żadnego wkładu do gospodarstwa domowego.

Prezenty okolicznościowe

Wręczenie pracownikowi prezentu okolicznościowego nie stanowi dla niego przychodu ze stosunku pracy.

Urlop sabatyczny

Urlop sabatyczny, niekiedy nazywany też urlopem sabbatical (angielskie: sabbatical leave), to długi urlop przeznaczony na regenerację psychiczną pracownika, podnoszenie kwalifikacji lub realizację pasji.

Słownik nieruchomościowy: klauzula abuzywna

Klauzula abuzywna to inaczej klauzula niedozwolona. Jest to taki zapis, któy co prawda znajduje się w umowie z konsumentem (która często jest umową adhezyjną), jednak w praktyce nie został on wcale uzgodniony z tymże konsumentem, a narzucony mu.