Exor Group

Opublikowano 28-09-2021 w Uncategorized,

Zmiany dla samotnych rodziców

To może być koniec rozliczeń osób samotnie wychowujących dzieci na preferencyjnych warunkach.

Poprawka zgłoszona do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest jeszcze przesądzona, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozliczenia PIT osób samotnie wychowujących dzieci ulegną zmianie. W obecnym stanie prawnym na podstawi art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek osoby samotnie wychowującej dziecko jest obliczany jako dwukrotność podatku liczonego od połowy dochodów. W związku z tym, że kwota wolna od podatku ma ulec znaczącemu wzrostowi, Sejmowa Komisja Finansów podzieliła argument, że takie rozwiązanie dawałoby większe korzyści osobom samotnie wychowującym dzieci, niż uzyskują to rodzicie pozostający w małżeństwie.

Ewidentnie zapomina się o ludzkiej stronie problemu, gdyż w mojej ocenie znacząca większość samotnych rodziców znalazła się w sowim położeniu nie z wyboru a niejednokrotnie w wyniku tragedii. Mówienie więc o korzyściach wydaje się być nie na miejscu.

Całkowicie pomijając ten aspekt należy zaznaczyć, że w miejscu tej ulgi, ma pojawić się nowa ulga dla samotnych rodziców w wysokości 1.500,00 zł. Ze względu na to, że niewłaściwym byłoby ocenianie tej jednej zmiany bez umieszczenia jej w całokształcie zmian podatkowych w ramach tzw. Polskiego Ładu które nadal są w fazie projektu, nie da się realnie i rzetelnie ich ocenić.

W mediach spotykamy się z zapewnieniami, że osoby samotnie wychowujące dzieci nie stracą na tym rozwiązaniu a wręcz na nim skorzystają. Choć na ten moment nie da się tego jednoznacznie ocenić ze względu na prace nad projektem, to jednak w oczywisty sposób kłuci się to z wcześniejszym argumentem który doprowadził do powstania poprawki. Skoro dotychczasowe rozwiązanie jest złe, gdyż „promuje” osoby samotnie wychowujące dzieci względem małżeństw, to czemu nowe rozwiązanie ma dać samotnym rodzicom jeszcze większe korzyści? Poza tym pojawia się podstawowe pytanie, dlaczego nie mielibyśmy wspierać samotnych rodziców, którzy przecież z założenia są w znacznie trudniejszej sytuacji ekonomicznej niże osoby wspólnie wychowujące dzieci.

 

Autor: Grzegorz Kusyk
Ekspert ds. rachunkowości podatkowej
e-mail: g.kusyk[at]exorgroup.pl
tel: 508 750 614