Exor Group

Opublikowano 04-09-2017 w Business, Kadry i płace,

E-składka – nowy numer rachunku

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązywać będę przepisy które mają na celu ułatwienie płatnik opłacanie składek ZUS. Pisaliśmy o tym wcześniej (kliknij tu). Do końca grudnia 2017 roku powinieneś otrzymać swój indywidualny numer rachunku składkowego. Jeśli go nie otrzymasz powinieneś zgłosić się do placówki ZUS lub skontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej.

Z doświadczenia wiemy, że na każdych zmianach oszuści próbują zarabiać i zapewne będą zdarzały się sytuacje, że przedsiębiorcy otrzymają fałszywy list z rachunkiem bankowym który będzie służył wyłudzeniom i z pewnością będzie dość dobrze naśladował oryginalny list przesyłany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dlatego ważne jest aby przyjrzeć się konstrukcji rachunku składkowego wskazanym w liście i nie dać się oszukać.
Struktura numeru rachunku składkowego

2 cyfry  NN Liczba kontrolna

11 cyfr  60000002026 Stały numer

3 cyfry  NNN Liczba uzupełniająca

10 cyfr NNNNNNNNN Twój NIP


Jak ZUS rozliczy Twoją wpłatę?

Zakład Ubezpieczeń społecznych samodzielnie podzieli Twoja wpłatę na poszczególne ubezpieczenia i fundusze na podstawie ostatniej deklaracji rozliczeniowej. Jeżeli wpłata nie będzie pokrywała całości zobowiązania, ZUS zaliczy je proporcjonalnie na wszystkie składki.

 

Autor: Grzegorz Kusyk
Ekspert ds. rachunkowości podatkowej
e-mail: g.kusyk[at]exorgroup.pl
tel: 508 750 614