Exor Group

Zagrożenie związane z pojawieniem się przypadków zarażeń koronawirusem, to problem wielopłaszczyznowy. Nie sprowadza się jedynie do kwestii zdrowia publicznego ale i szeroko rozumianej ekonomii i organizacji pracy.

W odpowiedzi na obecną sytuację, samorząd doradców podatkowych zaapelował do Ministra Finansów oraz Minister Rozwoju o przesunięcie terminów podatkowych, odstąpienie od wymierzania kar za ich niedochowanie  oraz szybkie przyjęcie specustawy, łagodzącej negatywne skutki zaistniałej sytuacji kryzysowej. Z treścią pisma można zapoznać się tutaj.

Podobnie zachowało się Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, które wnioskuje do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Finansów, Ministra Rozwoju, Marszałka Sejmu RP i Marszałka Senatu RP, o odroczenie terminów składania m.in. wszelkich deklaracji i zeznań podatkowych, obowiązkowych informacji, a także sporządzania i podpisywania sprawozdań finansowych.

[źródło: https://lublin.skwp.pl/aktualnosc/1718/ ]
[źródło: https://lublin.skwp.pl/aktualnosc/1718/ ]

 Zarówno biura rachunkowe, doradcy podatkowi jak i ich klienci, starając się wypełniać zalecenia związane z ochroną przed koronawirusem, ograniczają bezpośredni kontakt z partnerami biznesowymi i klientami. Jest to zachowanie pożądane, ale jednocześnie znacząco utrudnia lub uniemożliwia wypełnienie licznych obowiązków podatkowych i informacyjnych. Dlatego tak ważne jest aby apel środowiska księgowych i doradców podatkowych został usłyszany a postulaty wcielone w życie.

Autor: Grzegorz Kusyk
Ekspert ds. rachunkowości podatkowej
e-mail: g.kusyk[at]exorgroup.pl
tel: 508 750 614