Exor Group

Opublikowano 25-12-2018 w Business, Podatek dochodowy,

Szybki e-PIT

Zgodnie z zapowiedziami MF w tym roku nie tylko szybko rozliczysz podatek, ale i szybko go zapłacisz (?).

W 2019 roku po raz pierwszy Ministerstwo Finansów umożliwi niektórym podatnikom rozliczenie swojego PIT nie robiąc nic lub robiąc niewiele.
O nowej usłudze e-PIT pisałem już wcześniej.

15 lutego 2019 roku zostanie uruchomiona nowa usługa e-PIT która będzie zawierała rozliczenie na formularzu PIT-37 i PIT-38. Będziemy mogli je zaakceptować, poprawić albo nie robić nic, a zeznanie będzie złożone.

Skoro będziemy mieli łatwe rozliczenie to powinniśmy mieć też możliwość łatwej zapłaty podatku. Łatwe oczywiście nie znaczy przyjemne, ale jednak jest w tym jakiś plus. Plusy podobno mogą być dodatnie i ujemne, ale ten wygląda na dodatni dla obu stron. Pełnomocnik do Spraw Informatyzacji w Ministerstwie Finansów Przemysław Koch w rozmowie z PAP przyznał, że w planie jest zintegrowanie usługi e-PIT z płatnościami on-line. Obecnie weryfikowana jest gotowość banków do implementacji usługi natychmiastowego przelewu podatkowego.

Wygląda na to, że nie tylko kilkoma kliknięciami zatwierdzimy zeznanie, ale jeszcze bez wysiłku zapłacimy podatek. Muszę jednak przyznać, że stwierdzenie „bez wysiłku” jakoś tu nie pasuje.

Autor: Grzegorz Kusyk
Ekspert ds. rachunkowości podatkowej
e-mail: g.kusyk[at]exorgroup.pl
tel: 508 750 614