Exor Group

Opublikowano 25-07-2022 w Business,

Państwa BRICS

Jakiś czas temu wyjaśniałam, czym są państwa PIGS oraz o co chodzi w podziale na bogatą Północ i biedne Południe. Ostatnio jednak karierę robi nowe określenie: kraje BRICS.

BRICS to grupa państw rozwijających się: Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki. Nazwa jest skrótem od angielskich nazw tych państw: Brazil, Russia, India, China, South Africa. Autorstwo terminu przepisuje się Jimowi O’Neillowi, a popularyzację bankowi Goldman Sachs. Początkowo o państwach tych mówiło się w kontekście przyszłych nowych potęg gospodarczych. Dopiero kilka lat po ukuciu tego terminu rozpoczęła się sformalizowana, oficjalna współpraca pomiędzy tymi państwami.

Należy podkreślić, że o państwach BRICS mówi się głównie w kontekście ekonomicznym / gospodarczym, ale można się też niekiedy spotkać z rozpatrywaniem ich w kontekście militarnym (głównie państwa RIC, czyli Rosja, Indie i Chiny).

Obserwowana obecnie popularyzacja terminu BRICS jest związana z licznymi komentarzami dotyczącymi wojny na Ukrainie oraz skuteczności sankcji gospodarczych zastosowanych przez część państwa w stosunku do Rosji.

 

Autor: dr Agnieszka Wójcik
Ekspert ds. controllingu i finansów
e-mail: a.wojcik[at]exorgroup.pl
tel: 504 724 416

 

Zdjęcie dodane przez Aaditya Arora: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/ilustracja-mapa-swiata-592753/