Podatnicy z różnych przyczyn czasami potrzebują otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach. Standardowo idziemy do urzędu, wypełniamy wniosek i uiszczamy opłatę w kasie urzędu. Czas epidemii to czas zaprzyjaźnienia się z usługami on-line jakie oferują urzędy. Wielu z nich korzysta, ale teraz zainteresowanie z pewnością wzrośnie.
Banki, firmy leasingowe ale również inne podmioty w niektórych sytuacjach mogą wymagać od nas zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. W czasach epidemii gdy do urzędu wejść nie można, najlepiej skorzystać z usług on-line oferowanych przez urzędy.
Podatnik może wnioskować o wydanie zaświadczenia dotyczącego jego sytuacji jak również innego podmiotu. W tej drugiej sytuacji potrzebna jest zgoda tego podmiotu. Dotyczy to:
- instytucji, które udzielają kredytów i działają na podstawie ustaw (np. banki)
- kontrahentów firmy, a także dzierżawców i użytkowników nieruchomości
- wspólnika spółki: cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej
- małżonka (także rozwiedzionego), gdy nie ma wspólności majątkowej oraz członków rodziny (m.in. dzieci, w tym tych adoptowanych, wnuków, rodziców, dziadków, rodzeństwa). Dotyczy to także osób, których łączy z podatnikiem bliska więź uczuciowa, fizyczna lub gospodarcza (tzw. faktyczne pożycie).
W przypadku małżonków między którymi istnieje wspólność majątkowa nie jest potrzebna zgoda małżonka, ale należy wypełnić oświadczenie ORD-M.
Zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach uzyskać można w:
- urzędach marszałkowskich
- urzędach miast lub gmin
- urzędach skarbowych
- urzędach dzielnic m.st. Warszawy
- wyspecjalizowanych urzędach skarbowych
- miastach na prawach powiatu
Wniosek powinieneś złożyć do urzędu właściwego dla danego podatku i podatnika.
Co zrobić aby otrzymać zaświadczenie?
- złóż wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach
- dołącz dowód opłaty skarbowej
- odbierz zaświadczenie
Wniosek można złożyć:
- podczas wizyty w urzędzie
- listownie
- elektronicznie
Ile to kosztuje?
- opłata skarbowa za wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach wynosi 21,00 zł za jeden egzemplarz zaświadczenia. Opłacie nie podlegają zaświadczenia w sprawach alimentacyjnych, opieki, kurateli i przysposobienia oraz ubezpieczenia społecznego.
- opłata skarbowa za wydanie zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami (np. za korzystanie ze środowiska) wynosi 17,00 zł.
- jeżeli chcesz skorzystać z pełnomocnika (pełnomocnictwo szczególne) należy uiścić opłatę skarbową od złożenia pełnomocnictwa w wysokości 17,00zł
Opłatę skarbową wpłacasz na konto urzędu miasta/gminy na terenie, którego znajduje się urząd.
zaświadczenie otrzymasz w ciągu 7 dni. Urząd może przysłać ci dokument w formie elektronicznej lub przesyłką pocztową – jeśli zaznaczysz to we wniosku. Urząd może odmówić Ci wydania zaświadczenia, w przypadku gdy Twoje żądanie we wniosku nie jest zgodne z informacjami, które ma urząd. Dostaniesz wtedy postanowienie, na które możesz złożyć zażalenie.
Autor: Grzegorz Kusyk
Ekspert ds. rachunkowości podatkowej
e-mail: g.kusyk[at]exorgroup.pl
tel: 508 750 614