Minister Finansów zaniechał poboru podatku PIT od niektórych dochodów związanych z kredytami mieszkaniowymi.
Ministerstwo Finansów na początku marca br. informowało na portalu podatkowym o prowadzeniu prac legislacyjnych w sprawie zaniechania poboru PIT od niektórych przychodów, związanych z kredytem mieszkaniowym udzielonym na cele mieszkaniowe, co w skrócie określane jest jako zaniechanie poboru PIT od tzw. frankowiczów.
Chodziło m.in. o umorzone w 2019 r. kwoty wierzytelności z tytułu zabezpieczonych hipotecznie kredytów zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe. Ministerstwo już wówczas informowało o tym, że banki przekazały już do urzędów skarbowych PIT-11 z wykazaną kwotą przychodu. Informacja ta została uwzględniona w zeznaniach dostępnych na portalu Twój e-PIT. Niestety zupełnie niepotrzebnie, ale w styczniu banki nie miały wyboru, gdyż z przepisów wynikał taki obowiązek. Ministerstwo nie postarało się o to, aby poprawić te zeznania które były przygotowane w usłudze Twój e-PIT, ale jeszcze niezatwierdzone. Większość zainteresowanych nie ma świadomości o tym, że ich zeznania są błędne, a kwota podatku zawyżona.
31 marca na portalu podatkowym pojawiła się informacja o zakończeniu prac. 31marca weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 marca 2020 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe.
Przychody objęte tym rozporządzeniem, które zostały wykazane w otrzymanych od banków PIT-11 za 2019 r., nie podlegają opodatkowaniu. Nie należy wykazywać ich w zeznaniu za 2019 r. Co zatem należy zrobić, jeśli zeznanie zostało już złożone? Oczywiście tak jak w przypadku innych błędów i pomyłek w składanym zeznaniu, również i w tym przypadku osoby, które już rozliczyły roczny PIT (zarówno elektronicznie jak i papierowo) i uwzględniły te przychody w rozliczeniu, powinny złożyć korektę.
Nie chciałbym sugerować złej woli MF, ale w serwisie Twój e-PIT przy logowaniu mógłby pojawiać się komunikat z linkiem do informacji zamieszczonej w portalu podatkowym. Nie ma co się łudzić, ale portal podatkowy nie należy do najbardziej poczytnych stron internetowych, a już na pewno nie przez tzw. przeciętnego podatnika. Niestety w myśl zasady, że nieznajomość prawa szkodzi, znaczna część podatników zapewne dowie się o tej sytuacji już po złożeniu swojego zeznania, i będą musieli je korygować.
Autor: Grzegorz Kusyk
Ekspert ds. rachunkowości podatkowej
e-mail: g.kusyk[at]exorgroup.pl
tel: 508 750 614