Exor Group

Opublikowano 28-08-2019 w Business, Podatek od towarów i usług,

Opóźnione złożenie JPK – bez kar

Na Portalu Podatkowym w dniu wczorajszym pojawiło się wyjaśnienie dotyczące braku kar za złożenie JPK_VAT za lipiec 2019 r. po terminie, pod warunkiem że złożenie pliku nastąpi do 2 września 219r.

W wyjaśnieniu możemy przeczytać, że organy podatkowe nie będą inicjować postępowań karnych skarbowych, w przypadku dopełnienia tego obowiązku do 2 września 2019r. Wyjaśnienie pojawiło się w związku z docierającymi licznymi sygnałami o opóźnieniach w wysyłce pliku JPK_VAT, które było spowodowane wymianą certyfikatu klucza publicznego dla środowiska produkcyjnego JPK.

Zgodnie z wyjaśnieniem podatnicy, którzy wyślą JPK_VAT za miesiąc lipiec do 2 września br. nie muszą składać w tej sprawie żadnych wyjaśnień do urzędów skarbowych.

Link do wyjaśnienia: https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/wyjasnienia/brak-kar-za-zlozenie-jpk_vat-za-lipiec-2019-r-po-terminie/

Należy przy tym zaznaczyć, że komunikat o pracach serwisowych związanych z wymiana certyfikatów publicznych pojawił się na stronie Portalu podatkowego w zakładce komunikaty techniczne 30 lipca 2019r., następny komunikat w tej sprawie pojawił się 22 sierpnia 2019r., zaś komunikat z 23 sierpnia 2019 zawierał link strony z plikiem do pobrania. Niestety 3 dni przed terminem wysyłki JPK_VAT dla wielu okazało się zbyt krótkim czasem i niefortunnym terminem.

Autor: Grzegorz Kusyk
Ekspert ds. rachunkowości podatkowej
e-mail: g.kusyk[at]exorgroup.pl
tel: 508 750 614