Exor Group

Opublikowano 30-12-2017 w Business, Podatek dochodowy,

Opłata recyklingowa – podatek dochodowy

Od dłuższego czasu klienci wszelkiego rodzaju sklepów, a w szczególności tych oferujących produkty spożywcze, przyzwyczaili się do kupowania toreb na zakupy z tworzywa sztucznego. Trend ten powoli się zmienia i cześć kupujących coraz częściej korzysta z toreb wielokrotnego użytku. Ustawodawca postanowił przyspieszyć tą tendencje poprzez wprowadzenie opłaty recyklingowej.

Przeczytaj więcej o opłacie recyklingowej (kliknij)

Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi  wprowadza opłatę recyklingową od lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego. Zgodnie z ustawą, maksymalna stawka opłaty wynosi 1,00 zł za sztukę, natomiast jej wysokość jest ustalana w drodze rozporządzenia. Od pierwszego stycznia 2018 roku będzie ona wynosiła 0,20 zł.

Opłata recyklingowa w podatku dochodowym

Pobrana opłata recyklingowa będzie stanowiła przychód podatnika. Tak wynika z art. 14 ust. 2 pkt 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz analogicznego zapis w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 12 ust.1 pkt 11.
Przekazana opłata recyklingowa będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 22 ust 1aa (PIT) oraz art. 15 ust. 1aa (CIT). Zapisy dotyczące podatku dochodowego obowiązywać będą od stycznia 2018 r.

 

Autor: Grzegorz Kusyk
Ekspert ds. rachunkowości podatkowej
e-mail: g.kusyk[at]exorgroup.pl
tel: 508 750 614