Exor Group

Opublikowano 30-07-2018 w Business, Podatek od towarów i usług,

Nowy plik JPK zastąpi deklaracje

W 2019 roku ma pojawić się nowy plik JPK który zastąpi obecny JPK_VAT oraz deklarację VAT-7 i VAT-7K.

Nowa struktura nad którą pracuje Ministerstwo Finansów określana jest jako JPK_VDEK. Ma ona zastąpić obecnie składany plik JPK_VAT a także deklaracje VAT-7 i VAT-7K. Nie jest jeszcze znana dokładna data wprowadzenia nowej struktury, ale w odpowiedzi na interpelację poselską nr 22804 z 21 czerwca 2018, wskazano, że będzie to rok 2019.

Moim zdaniem o zmianach podatnicy muszą dowiedzieć się ze znacznie większym wyprzedzeniem niż w przypadku zmiany wersji deklaracji VAT, gdyż będzie to spora rewolucja i firmy z branży IT muszą wprowadzić zmiany w programach księgowych, a podatnicy zapoznać się z ich funkcjonalnością.

Ministerstwo już wcześniej zapowiadało plany zniesienia obowiązku składania deklaracji VAT ze względu na powielania części informacji w pliku JPK i deklaracji. W tym momencie pliki JPK nie zawierają chociażby danych o kwocie zobowiązania wobec urzędu skarbowego czy kwocie i terminach zwrotu, a to tylko fragment danych wynikających z deklaracji.

Obecnie mówi się o zastąpieniu plikiem JPK deklaracji VAT-7 i VAT-7K, ale czemu nie pójść by o niewielki krok dalej i zrezygnować również z deklaracji VAT-27 czy informacji VAT-UE. Wszystkie dane są już i tak przesyłane w obecnym pliku JPK i powielanie ich jest w mojej ocenie bezprzedmiotowe.

 

Autor: Grzegorz Kusyk
Ekspert ds. rachunkowości podatkowej
e-mail: g.kusyk[at]exorgroup.pl
tel: 508 750 614