Exor Group

Opublikowano 16-03-2020 w Business, Controlling i finanse,

NBP o stopach procentowych

Prezes NBP, Prof. Adam Glapiński wypowiedział się dla Polskiej Agencji Prasowej, na temat sytuacji w związku z epidemią koronawirusa.

Według prezesa NBP Rada Polityki Pieniężnej powinna już teraz wesprzeć gospodarkę obniżając stopy procentowe. Nie da się ukryć, że spora część pracowników, zleceniobiorców oraz przedsiębiorców zanotują spadki dochodów w związku z ograniczeniem funkcjonowania niektórych firm. Uważa się, że spadek popytu na usługi i towary nieżywnościowe oraz silne obniżenie się cen surowców na rynkach światowych spowodują obniżenie inflacji do poziomu poniżej oczekiwań sprzed wybuchu epidemii. Ta sytuacja dodatkowo przemawia za obniżeniem stóp procentowych. Jest to metoda na natychmiastowe zmniejszenie obciążeń związanych ze spłatą zaciągniętych kredytów. Z wypowiedzi prezesa NBP wynika, że banki powinny umożliwić kredytobiorcom odroczenie spłat zobowiązań w razie spadku dochodów.

Te zmiany choć ważne, to z pewnością nie rozwiążą problemów tych którzy ucierpią finansowo z powodu epidemii, ale każda ulga finansowa w tym momencie jest pomocna. Niestety na dłuższą metę takie rozwiązanie nie może być stosowane, gdyż niesie ryzyko wzrostu inflacji. Osoby posiadające oszczędności mogą stracić podwójnie, raz poprzez zmniejszenie oprocentowania lokat i rachunków oszczędnościowych, a drugi raz w wyniku inflacji.
Z pełną treścią komunikatu można zapoznać się na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego.

 

Autor: Grzegorz Kusyk
Ekspert ds. rachunkowości podatkowej
e-mail: g.kusyk[at]exorgroup.pl
tel: 508 750 614