Exor Group

Opublikowano 15-05-2018 w Business, Podatek od towarów i usług,

Kasy fiskalne online – już wkrótce

Rządowy projekt ustawy z 21.3.2018 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach zakłada stosowanie do ewidencji obrotu i kwot podatku należnego ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, kas rejestrujących które będą przekazywały informacje do Centralnego Repozytorium KAS.

Pomysł ten co prawda nie jest nowy, a termin wprowadzenia go w życie był już przesuwany. Obecny projekt ma wejść w życie od października 2018 roku, a więc już niedługo.

Przekazywane informacje będą elektronicznym obrazem paragonów, a więc nie będą zawierały żadnych informacji dotyczących nabywcy, o ile nie poda on NIP.

Proces wymiany kas z oczywistych przyczyn będzie musiał być rozłożony w czasie. Jeśli przepisy wejdą w życie, kasy fiskalne z papierowym zapisem kopii będą mogły być używane tylko do końca 2018 roku, jednak po zapełnieniu pamięci fiskalnej nie będzie można jej wymienić.  Kasy rejestrujące posiadające kopie w formie elektronicznej będzie można używać do końca 2022 r.

W projekcie ustawy wskazano tzw. branże wrażliwe które będą mogły stosować wyłącznie kasy online. Dotyczy to dostawców benzyny silnikowej lub oleju napędowego, świadczenia usług naprawy pojazdów silnikowych, usług fryzjerskich, budowlanych bądź w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów.

 

Autor: Grzegorz Kusyk
Ekspert ds. rachunkowości podatkowej
e-mail: g.kusyk[at]exorgroup.pl
tel: 508 750 614