Exor Group

Opublikowano 04-08-2017 w Business, Kadry i płace,

„Kadrowiec” nie tylko od list płac !

Natchnięta ostatnimi rozmowami ze znajomymi i ich podejściem do zawodu, który wykonuje postanowiłam napisać wyjaśnienie czym tak naprawdę zajmuje się specjalista ds. kadr, płac i ubezpieczeń społecznych kolokwialnie zwany – „kadrowiec” (nie do końca lubię takie określenie).

Wiele osób myśli, że praca kadrowej to tylko i wyłącznie naliczanie wynagrodzeń pracowników – tzn. przygotowanie listy płac, a jak wiadomo wypłaty zaczynają się pod koniec miesiąca a kończą na początku i to w sumie byłoby tyle – tak myśli statystyczny Kowalski. A do tego kiedyś usłyszałam, że „to wszystko liczy się samo – czytaj robi to program”. Jednak żeby program mógł to policzyć trzeba wszystko prawidłowo wprowadzić, bo system nie wiem czy od danego składnika wynagrodzeń należy policzyć tylko podatek czy także składki ZUS. Poza tym „dobra” kadrowa potrafić wyliczyć to wszystko bez pomocy komputera, a zdarza się, że jest awaria systemu a pracodawca potrzebuje takich informacji.

Wszyscy jednak zapominają, że taka praca to przede wszystkim: przygotowywanie dokumentów dla nowo przyjętych pracowników, następnie weryfikacja tych dokumentów, zgłaszanie nowych pracownika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  A to dopiero początek. Każdy pracownik bardzo często potrzebuje informacji, ile należy mu się urlopu, ile mniej otrzyma wynagrodzenia, jeśli zachoruje, jakie dokumenty ma dostarczyć, jeśli wybiera się na zasiłek macierzyński itd.  Pracodawcy też bardzo często zadają pytania dotyczącej nowych przepisów – a te zmieniają się bardzo często wiec należy być na bieżąco.

Kolejny element to różnego rodzaju pisma z urzędów i sądów, na które należy odpowiadać, a bardzo często wymagają wnikliwej analizy stanu faktycznego oraz konsultacji z urzędnikiem – „co autor miał na myśli”.

A jeśli do tego pracujesz w biurze rachunkowym jako specjalista ds. kadr, płac i ubezpieczeń społecznych to praca ta jest narażona na większy stres, ponieważ od stanu Twojej wiedzy zależy wiele decyzji które podejmują klienci.

Dlatego proponuje każdemu, kto wyda od niechcenia osąd, że praca „kadrowej” to popijanie kawy i bezwiedne klikanie w klawiaturę, bardzo mocno się zastanowić nad tym co mówi, bo nigdy nie wie, kiedy będzie potrzebował pomocy takiej osoby.

 

Autor: Karolina Mleczek
Ekspert ds. kadrowo – płacowych
e-mail: k.mleczek[at]exorgroup.pl
tel: 508 750 386