Exor Group

Opublikowano 02-01-2018 w Business, Podatek od towarów i usług,

JPK a kasa fiskalna

Część czynnych podatników VAT sprzedaż zarówno na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych jak również dla przedsiębiorców ewidencjonuje za pomocą kasy fiskalnej.

Jak w związku z tym postępować, aby generując jednolity plik kontrolny nie doprowadzić do zdublowania części sprzedaży?
Do końca 2016 roku możliwe było nieujmowanie faktur wystawionych do paragonów fiskalnych w ewidencji na potrzeby podatku VAT. Jednak system weryfikacji podatników oparty o przesyłane pliki JPK wymusił zmiany w przepisach. Od stycznia 2017 roku, w ewidencji VAT muszą być ujmowane wszystkie faktury wystawione dla przedsiębiorców, również te które wystawione zostały na podstawie wcześniej wystawionego paragon fiskalnego. Aby nie doprowadzić do podwójnego wykazania tej samej sprzedaży, raz z raportu fiskalnego a drugi raz z faktury sprzedaży, należy pomniejszyć sprzedaż wykazaną na raporcie fiskalnym o wartość faktur wystawionych na rzecz przedsiębiorców na podstawie paragonu fiskalnego i ujętych w ewidencji VAT. Potwierdza to Interpretacja Indywidualna z dnia 21 grudnia 2016 r. 3063-ILPP2-2.4512.169.2016.1.Akr.

W przypadku gdy faktura do paragonu została wystawiona dla przedsiębiorcy po wysłaniu JPK za dany okres, należy skorygować i ponownie przesłać plik JPK.

 

Autor: Grzegorz Kusyk
Ekspert ds. rachunkowości podatkowej
e-mail: g.kusyk[at]exorgroup.pl
tel: 508 750 614