Exor Group

Opublikowano 25-08-2018 w Business, Podatek dochodowy, Uncategorized,

Amortyzacja samochodów osobowych – będą zmiany

Znaczna część przedsiębiorców wykorzystuje w swojej działalności gospodarczej samochody osobowe i amortyzuje je. Ustawodawca nie szczędzi zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w tym zakresie.

Niedawno wprowadzono zmiany w art. 23 ust. 1 pkt. 4 ustawy o PIT które wprowadzały dwa różne limity dla kosztów amortyzacji samochodów osobowych. Jeden limit dotyczył samochodów elektrycznych (30.000 euro) a drugi pozostałych (20.000 euro). W projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, opublikowanej 24 sierpnia na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji, wprowadza się kolejne zmiany.

Zmiana polega na przywróceniu jednego limitu dla wszystkich samochodów osobowych. Nowy limit będzie wyrażony w walucie polskiej i będzie wynosił 150.000 zł, a więc będzie znacząco wyższy od obecnego 20.000 euro, a nawet wyższy od limitu 30.000 euro.

Nowy limit oznacza, że nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, odpisów amortyzacyjnych dokonywanych według zasad określonych w art. 22a-22o (ustawy o PIT), w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej kwotę 150.000 zł.

 

Autor: Grzegorz Kusyk
Ekspert ds. rachunkowości podatkowej
e-mail: g.kusyk[at]exorgroup.pl
tel: 508 750 614