Exor Group

Opublikowano 01-12-2017 w Business, Podatek dochodowy,

Zmiana w amortyzacji – jest podpis prezydenta

Możliwość jednorazowego zaliczania do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na zakup niskocennych środków trwałych przewidziana jest w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz analogicznych zapisach w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Graniczną kwotą jeszcze do końca bieżącego roku jest 3.500 zł. Od 1 stycznia 2018 roku kwota ta wzrośnie do 10.000 zł. O zamiarze podniesienia tego progu pisałem już wcześniej. 22 listopada Prezydent złożył podpis pod Ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (druk nr 1878). Tym samym mamy już pewność, że zmiany wejdą w życie.
Kwota ta nie była zmieniana od 17 lat. Część przedsiębiorców planująca w najbliższym czasie zakup środków trwałych których wartość nie przekracza 10.000 zł, powinni zastanowić się, czy nie będzie dla nich korzystniej, poczekać z inwestycją do nowego roku.

 

Autor: Grzegorz Kusyk
Ekspert ds. rachunkowości podatkowej
e-mail: g.kusyk[at]exorgroup.pl
tel: 508 750 614