Exor Group

Opublikowano 11-11-2017 w Business, Podatek dochodowy,

Wpłata zaliczki na PIT i CIT – projekt zmian

Zmiany w ustawach podatkowych które mają zacząć obowiązywać od początku 2018 roku przewidują kilka korzyści dla podatników. Jedną z nich jest zmiana sposobu wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz podatek dochodowy od osób prawnych.

Mniej przelewów

Przedsiębiorcy nie będą musieli wpłacać zaliczek na podatek dochodowy jeśli zaliczka lub suma kolejnych zaliczek w roku podatkowym nie przekroczy 1.000,00 zł. Okres w którym zaliczki należne przekroczą tę kwotę będzie pierwszym za który będzie trzeba je wpłacić fiskusowi. Spowoduje to zmniejszenie liczby przelewów wśród przedsiębiorców o niższym dochodzie i poprawi ich płynność finansową. Nie jest to co prawda szczególnie duża kwota, ale dla małych przedsiębiorców może być istotna.
Jeśli suma zaliczek należnych przez cały rok nie przekroczą kwoty 1.000,00 zł, to obowiązek ich wpłaty będzie wynikał dopiero z rozliczenia rocznego.

Dla kogo zmiany?

Zmiany będą dotyczyć wyłącznie działalności gospodarczej  i nie znajda zastosowania w przypadku umów o pracę czy najmu prywatnego. Zmiany nie obejmą również przedsiębiorców rozliczających się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

 

Autor: Grzegorz Kusyk
Ekspert ds. rachunkowości podatkowej
e-mail: g.kusyk[at]exorgroup.pl
tel: 508 750 614