Exor Group

Opublikowano 04-08-2021 w Business, Controlling i finanse,

Słownik nieruchomościowy: PRS i buy-to-let

Coraz więcej osób interesuje się teraz nieruchomościami. Zainteresowanie to napędzane jest różnymi motywami: zakup własnej nieruchomości w celu zrealizowania swoich potrzeb mieszkaniowych, zakup inwestycyjny czy też zainteresowanie wynikające z głośnej i toczącej się od wielu miesięcy dyskusji o kondycji rynku nieruchomości. Właśnie w związku z tą bardzo medialną dyskusją rozpoczynamy nową serię artykułów (na wzór zeszłorocznego Kryzysowego słownika): Słownik nieruchomościowy.

 

Na polskim rynku nieruchomości coraz większe znaczenie zyskuje segment PRS. PRS to skrót od angielskiego: Private Rented Sector, co oznacza „segment wynajmu prywatnego”. Mianem tym określa się segment transakcji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, które to nieruchomości mieszkaniowe nie są nabywane w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych nabywcy, ale w celu wynajęcia tychże nieruchomości osobom, które właśnie na drodze najmu będą zaspokajać swoje potrzeby mieszkaniowe. Wynajmującymi w tym sektorze mogą być:

  • Osoby fizyczne,
  • Wyspecjalizowane firmy (w tym fundusze inwestycyjne),
  • Podmioty z sektora finansów publicznych (należące do niego bezpośrednio lub wspierane poprzez finansowanie pochodzące z sektora finansów publicznych).

Należy przy tym zauważyć, że nie wszyscy uczestnicy sektora PRS mają taką samą motywację. Wyspecjalizowane firmy są nastawiane na zysk, podobnie jest z inwestorami prywatnymi. Z kolei podmioty z sektora finansów publicznych przede wszystkim mają umożliwić zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych ludności, zwłaszcza tej jej części, która nie jest w stanie zaspokoić ich samodzielnie na warunkach rynkowych. Klasycznym przykładem jest tutaj działalność TBS-ów (towarzystw budownictwa społecznego).

Inwestycje polegające na zakupie mieszkania w celu jego późniejszego wynajęcia nazywa się niekiedy inwestycjami typu buy-to-let (ang.: kupić, żeby wynająć). Termin ten jest już na tyle ugruntowany, że można go znaleźć m. in. w słowniku Cambridge.

 

Autor: dr Agnieszka Wójcik
Ekspert ds. controllingu i finansów
e-mail: a.wojcik[at]exorgroup.pl
tel: 504 724 416