Exor Group

Opublikowano 26-08-2021 w Business, Controlling i finanse,

Słownik nieruchomościowy: gniazdownik

Gniazdownik to dorosłe dziecko, które nadal mieszka z rodzicami i nie tworzy odrębnego od nich gospodarstwa domowego, a czasem wręcz nie wnosi żadnego wkładu do gospodarstwa domowego.

Gniazdownicy kojarzą się przede wszystkim z krajami południowej Europy, w szczególności z Włochami. We Włoszech gniazdownicy funkcjonują pod nazwą bamboccioni. Zjawisko gniazdownictwa nie jest jednak specjalnością Europy kontynentalnej, bowiem w wielu językach pojawiły się unikalne nazwy tego zjawiska. Przykładowo: w USA są tzw. K.I.P.P.E.R.S. (skrót od angielskiego: kids in parents’ pockets eroding retirement savings, czyli dzieci drenujące kieszenie rodziców i ich oszczędności emerytalne), w Wielkiej Brytanii są dzieci bumerangi (angielskie: kids-boomerangs), zaś w Japonii są tak zwani pasożytniczy single (parasaito shinguru). Nawet nasi zachodni sąsiedzi nie są w tej materii wyjątkiem i w Niemczech mówi się o takich osobach, wykorzystując zlepek angielskich słów kid (dziecko) i adult (dorosły), czyli kidults.

Polska wypada kiepsko na tle Unii Europejskiej i Polacy wyprowadzają się od rodziców później niż przeciętny mieszkaniec UE. Szybciej od przeciętnego Polaka od rodziców wyprowadzają się mieszkańcy: Szwecji, Luksemburga, Danii, Finlandii, Estonii, Niemiec, Francji, Holandii, Belgii, Austrii, Litwy, Czech, Łotwy, Cypru, Węgier, Słowenii, Rumunii i Irlandii. Polakom więc bliżej do niechętnych do opuszczania rodzinnego domu Południowców niż na przykład do samodzielnych Skandynawów.

Przyczyn gniazdownictwa jest kilka. Często w Polsce zjawisko lubi się tłumaczyć trudną sytuacją na rynku nieruchomości, tzw. głodem nieruchomości i ich wysokimi cenami (które to ceny stanowią barierę przed zakupem nieruchomości, ale także najmem). Nie można jednak zapominać, że u źródeł gniazdownictwa nie leżą same przyczyny ekonomiczne, ale także społeczne i psychologiczne. Decyzja o nieopuszczaniu rodzinnego domu może bowiem wynikać z wygodnictwa, ale także z wyuczonej bezradności. Niestety brak jest pogłębionych badań w tym obszarze, aby móc ocenić, jaka część gniazdowników staje się gniazdownikiem przymusowym z przyczyn ekonomicznych oraz ilu jest gniazdowników z przyczyn nieekonomicznych.

 

Autor: dr Agnieszka Wójcik
Ekspert ds. controllingu i finansów
e-mail: a.wojcik[at]exorgroup.pl
tel: 504 724 416

 

Zdjęcie autorstwa Artem Beliaikin z Pexels