Exor Group

Opublikowano 10-08-2021 w Business, Controlling i finanse,

Słownik nieruchomościowy: Doktor Zagłada i permabear

Nouriel Roubini to amerykański ekonomista i wykładowca akademicki (Stern School of Business przy Uniwersytecie Nowojorskim). Największą sławę i rozpoznawalność przyniosły mu jego prognozy, w których przewidział skutecznie kryzys finansowy lat 2007-2008.

Należy zauważyć, że Roubini jako jeden z nielicznych ekonomistów dostrzegał zagrożenie wynikające z masowego udzielania kredytów hipotecznych niskiej jakości. Jako jeden z nielicznych dostrzegł też symptomy bańki na rynku nieruchomości i ostrzegał przed tą bańką i jej pęknięciem. Prognozy Roubinego spełniły się, a pęknięcie bańki nieruchomościowej było początkiem potężnego kryzysu finansowego lat 2007-2008. Prasa nadała mu wtedy pseudonim Doktor Zagłada (ang. Dr. Doom).

Ponieważ Nouriel Roubini był w 2007 r. osamotnionym pesymistą wśród optymistycznie nastawionych ekonomistów, nadano mu jeszcze jeden przydomek: permabear. Słowo permabear można przetłumaczyć na język polski jako wieczny pesymista, niepoprawny pesymista lub wieczny niedźwiedź. Permabear to zlepek dwóch słów: permanent (wieczny) i bear (niedźwiedź; jest to zwyczajowe określenie inwestora nastawionego na spadki). Permabear jest więc inwestorem / analitykiem nastawionym cały czas na spadki i wszędzie widzącym symptomy kryzysu, nawet jeśli nie ma ku temu podstaw.

Wydaje się, że obydwa pseudonimy są krzywdzące dla Nouriela Roubini, zwłaszcza że co prawda był on osamotniony w swoich przewidywaniach pęknięcia bańki nieruchomościowej, ale jego przewidywania okazały się ostatecznie słuszne.

 

Autor: dr Agnieszka Wójcik
Ekspert ds. controllingu i finansów
e-mail: a.wojcik[at]exorgroup.pl
tel: 504 724 416

 

Zdjęcie autorstwa Lorenzo z Pexels