Work Service opublikował jubileuszową, bo X edycje raportu Barometr Rynku Pracy, w którym od pięciu lat cyklicznie opisywane są zjawiska na polskim rynku pracy.
W Polsce stopa bezrobocie spada, wzrasta zaś produktywność pracy. Work Service zapytał zarówno pracowników jak i pracodawców czy przy pełnym etacie tygodniowy wymiar czasu pracy powinien być obniżony z 40 do 35 godzin. 30% pracodawców poparłoby takie rozwiązanie i zaledwie 37,6% pracowników. Przeciwnikami rozwiązania były przede wszystkim osoby związane z dużymi firmami, które zatrudniają ponad 250 osób.
Najwięcej przeciwników skrócenia czasu pracy znalazło się w sektorze produkcyjnym bo aż 76,7%. Nie należy się temu dziwić, bo często pracuje się w tych branżach w systemie pracy zmianowej, a doba dzielona jest na 3 ośmiogodzinne zmiany. Takiego systemu nie dałoby się kontynuować po ewentualnych zmianach.
Wśród zwolenników znalazł się sektor publiczny (zupełnie mnie to nie dziwi) i handlowy.
Niestety w badaniu zabrakło ważnego elementu. Pytanie bowiem brzmiało „Czy Pana/Pani zdaniem (przy pełnym etacie) tygodniowy czas pracy powinien zmienić się z wymiaru 40 godzin do 35 godzin?”. A co z wynagrodzeniem? Czy będzie ono takie samo, czy może należałoby je obniżyć?
Pomysł skrócenia czasu pracy nie jest nowy. W maju tego roku Partia Razem zbierała podpisy pod projektem ustawy o skróceniu czasu pracy do 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo. Nie zebrano wymaganej liczby podpisów. Najwyraźniej Polacy wcale nie chcą pracować krócej.
Pełen raport można zobaczyć pod adresem http://www.workservice.com/pl/Centrum-prasowe/Raporty/Barometr-Rynku-Pracy/Barometr-Rynku-Pracy-Work-Service-X-edycja
Autor: Grzegorz Kusyk
Ekspert ds. rachunkowości podatkowej
e-mail: g.kusyk[at]exorgroup.pl
tel: 508 750 614