Exor Group

Opublikowano 26-07-2018 w Business, Podatek dochodowy,

Gry wideo z ulgą podatkową

Sektor gier wideo w ostatnich latach jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów kultury i kreatywnych na świecie. W Polsce gry wideo produkuje 18 firm notowanych na giełdzie, a wszystkich jest około 330. Łącznie zatrudniają około 4.000 osób.

Można się zastanawiać, nad wielkością tych liczb w skali kraju, jednak sektor ten bardzo dynamicznie rozwija się a polskie tytułu odnoszą również światowe sukcesy, jak choćby „Wiedźmin 3: Dziki Gon” o którym słyszeli zapewne nawet Ci którzy stronią od takich rozrywek. To co przynieść może znacznie większe korzyści niż tylko wzrost zatrudnienia i udział w PKB, to treści które będą w nich zawarte. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zauważyło potencjał gier wideo. Docierają one do ogromnej rzeszy odbiorców i mogą być one nośnikiem treści kulturowych ważnych dla Polski.

W związku z korzyściami jakie MKiDN widzi w rozwoju polskiego sektora gier wideo, proponuje się wprowadzenie ulgi podatkowej na produkcję gier kulturowych. Ulga miałaby dawać prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania 100% ustawowo określonych kosztów kwalifikowanych. Aby dana produkcja mogła skorzystać z ulgi będzie musiała przejść tzw. test kulturowy który wskaże, czy gra spełnia warunki gry o charakterze kulturowym.

Planuje się, że projekt ustawy może zostać przyjęty w IV kwartale 2018 r.

 

Autor: Grzegorz Kusyk
Ekspert ds. rachunkowości podatkowej
e-mail: g.kusyk[at]exorgroup.pl
tel: 508 750 614