Exor Group

Opublikowano 24-10-2018 w Business, Kadry i płace,

12 listopada dniem wolnym

„Aby uczcić i upamiętnić wielki dla Narodu Polskiego dzień 100. Rocznicy odzyskania Niepodległości 11 listopada 2018 r. stanowi się co następuje:”. Tak brzmi preambuła do ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Projekt ustawy trafił do sejmu 22 października. Po zgłoszeniu trzech poprawek, w nocy z wtorku na środę projekt został przegłosowany.

11 listopada 1918 roku w lasku Compiegne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową, a w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Dzień ten został uznany za symboliczną datę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W związku z tym, że 11 listopada przypada w niedzielę, powstał pomysł ustanowienia dodatkowego dnia wolnego, który pozwoli na „godne uczczenie 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości”. Takie zdanie możemy przeczytać w uzasadnieniu do projektu. Swoją drogą, czy godne świętowanie w niedziele to takie, które wymaga odpoczynku w poniedziałek?

Jednak nie wszyscy będą mogli cieszyć się dniem wolnym. Zgodnie z poprawkami do projektu, otwarte będą apteki ogólnodostępne które zgodnie z uchwałą rady powiatu jest obowiązana zapewnić dostępność świadczeń na terenie powiatu w dni wolne od pracy. Uzyskać będzie można również świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej. Oczywistym jest również, że dnia wolnego nie będzie miała część policjantów i strażaków, oraz pracownicy punktów gastronomicznych czy zakładów hotelarskich, a to nie wszystkie grupy które będą pracować 12 listopada.

Zgodnie z projektem ustawy, pracownicy handlu nie będą mieli dnia wolnego, gdyż sklepy będą otwarte normalnie.

 

Autor: Grzegorz Kusyk
Ekspert ds. rachunkowości podatkowej
e-mail: g.kusyk[at]exorgroup.pl
tel: 508 750 614