Exor Group

Opublikowano 26-08-2020 w Business,

Wioska fryzjerów

W okresie lock-down szczególnym zainteresowaniem cieszyła się tzw. wioska fryzjerów, o której powstało wtedy sporo reportaży. Czym jest wioska fryzjerów?

Mianem wioski fryzjerów określa się miejskość Osinów Dolny. Osinów Dolny to wieś w województwie zachodniopomorskim, w gminie Cedynia. Jest to najbardziej wysunięta na zachód polska miejscowość. Znajduje się tam przejście graniczne z Niemcami. W miejscowości zameldowanych jest tylko około 250 osób, ale jednocześnie działa tam aż około 40 zakładów fryzjerskich (czyli 1 zakład fryzjerski na 6 mieszkańców). Stąd też żartobliwe określenie wioska fryzjerów. Głównymi klientami osińskich fryzjerów są Niemcy, dlatego też Osinów Dolny w sposób szczególny odczuł obostrzenia związane z pandemią, bowiem wpływ na kondycję lokalnych firm miał nie tylko nakaz czasowego wstrzymania działalności fryzjerskiej, ale również ograniczenia w poruszaniu się między krajami.

Osinów Dolny jako tzw. wioska fryzjerów stał się bardzo wdzięcznym tematem do reportaży. Zajmowały się nim zarówno media publiczne, jak i prywatne.

Autor: dr Agnieszka Wójcik
Ekspert ds. controllingu i finansów
e-mail: a.wojcik[at]exorgroup.pl
tel: 504 724 416

Zdjęcie autorstwa Nick Demou z Pexels