Większość osób zapytana, jak zarobić na akcjach, odpowiedziałaby, że należy je tanio kupić, a drogo sprzedać. To sugeruje, że na akcjach zarabiać można tylko podczas wzrostów kursów. Nic bardziej mylnego – zarabiać można też w trakcie spadków. Do tego celu służy m. in. tzw. krótka sprzedaż.
Krótka sprzedaż (ang. short sale) to instrument inwestycyjny, którego mechanizm polega na tym, że inwestor sprzedaje akcje, które nie są jego własnością, a następnie odkupuje te akcje (tzn. taką samą liczbę akcji tego samego emitenta), kiedy kurs tychże akcji spadnie. Wykorzystuje się więc tutaj klasyczny mechanizm: tanio kupić, a drogo sprzedać, jednak kolejność tych czynności zostaje odwrócona: najpierw dochodzi do sprzedaży, a później do zakupu.
Rynki giełdowe poszczególnych krajów dość mocno różnią się regulacjami w zakresie krótkiej sprzedaży. Ponieważ krótka sprzedaż mogłaby sprzyjać napędzaniu spadków kursów (w sposób oderwany od podstaw fundamentalnych), to stosuje się powszechnie zabezpieczenia przed takim nadmiernym pobudzaniem spadków cen. Mechanizm ten zazwyczaj polega na wyselekcjonowaniu najbardziej płynnych akcji i dopuszczeniu realizacji krótkiej sprzedaży tylko na tych bardzo płynnych instrumentach lub na wprowadzeniu wymogu, że krótka sprzedaż może się odbywać, ale na akcjach wypożyczonych. To znaczy, że inwestor pożycza najpierw akcje (co do których przewiduje spadek kursu), sprzedaje następnie te wypożyczone akcje, czeka na spadek ich kursu, odkupuje po niższym kursie i dopiero oddaje taki sam pakiet akcji, jak wypożyczył, podmiotowi, od którego je wypożyczył.
Autor: dr Agnieszka Wójcik
Ekspert ds. controllingu i finansów
e-mail: a.wojcik[at]exorgroup.pl
tel: 504 724 416