Exor Group

Opublikowano 24-04-2020 w Business,

Kryzysowy słownik: FCL

Termin FCL oznacza elastyczną linię kredytową, czyli z języka angielskiego Flexible Credit Line. Jest to instrument oferowany przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Instrument ten ma charakter kredytowy: państwo posiadające porozumienie z MFW w zakresie elastycznej linii kredytowej może skorzystać z finansowania z tego źródła w dowolnym momencie obowiązywania porozumienia.

Podobnie jednak jak z linią kredytową w banku – w przypadku niekorzystania z tego instrumentu, co prawda nie płaci się odsetek (bo nie ma od czego), ale ponosi się tzw. opłatę za gotowość, czyli opłatę za to MFW posiada w gotowości środki we właściwej wysokości, aby państwo mające podpisane porozumienie w zakresie FCL, mogło te środki faktycznie uruchomić.

                Elastyczna linia kredytowa jest postrzegana jako instrument zabezpieczający przed kryzysem ze względu na elastyczny charakter FCL, jednak wielokrotnie jest krytykowana ze względu na wysokie koszty z tytułu opłaty za gotowość. Polska w 2017 r. nie podpisała porozumienia odnawiającego linię FCL.

                Międzynarodowy Fundusz Walutowy (International Monetary Fund) jest międzynarodową organizacją w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych (OZN). MFW zajmuje się kwestiami stabilności ekonomicznej na świecie. Polska jest jednym ze 189 członków Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Autor: dr Agnieszka Wójcik
Ekspert ds. controllingu i finansów
e-mail: a.wojcik[at]exorgroup.pl
tel: 504 724 416