Exor Group

Opublikowano 27-03-2020 w Wydarzenia,

Fałszywe SMS -MF ostrzega

Niestety ale nikogo już nie zaskakuje, że są osoby które chcą nieuczciwie zarobić na obecnej sytuacji w kraju.

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych fałszywych wiadomościach SMS, których celem zwykle jest przejęcie danych autoryzacyjnych do kont bankowych. Żyjemy w czasach szybko postępującej cyfryzacji życia codziennego, ale nasza świadomość zagrożeń nie zawsze nadąża za pomysłowością przestępców. Zwykle mechanizm polega na wysłaniu wiadomości SMS lub mail podszywając się pod znaną firmę lub instytucję. W wiadomościach tych przestępcy w rozmaity sposób zachęcają nas do kliknięcia w link i wykonania jakiejś akcji. Efektem najczęściej jest przejęcie naszych danych autoryzacyjnych do konta bankowego. Często wprowadzeni w błąd odbiorcy wiadomości sami wykonują przelew na konto bankowe które wcale nie należy do instytucji za którą podszywa się nadawca, a pieniądze ostatecznie trafiają do przestępców.

Dzisiaj na stronie Ministerstwa Finansów pojawiło się ostrzeżenie przed podejrzanymi SMS-ami, które dotyczą Tarczy Antykryzysowej związanej z epidemią koronawirusa. Fałszywy SMS informuje o zadłużeniu w urzędzie skarbowym związanym z wprowadzeniem Tarczy Antykryzysowej. W treści wiadomości znajduje się odnośnik, który prowadzi do strony z informacją o rzekomym zadłużeniu a także ostrzeżeniem o zmniejszeniu wynagrodzenia o 60 proc. w przypadku braku reakcji na wezwanie.

Krajowa Administracja Skarbowa nie wysyła takich wiadomości. Należy je traktować jako niebezpieczne i w żadnym przypadku nie klikać w zawarty w niej link.

Autor: Grzegorz Kusyk
Ekspert ds. rachunkowości podatkowej
e-mail: g.kusyk[at]exorgroup.pl
tel: 508 750 614