1-2 października 2019 odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Przedsiębiorców i Księgowych „POZNAJMY SIĘ!” podczas której toczyła się dyskusja na tematy ważne tak dla przedsiębiorców jak i dla księgowych, działów HR czy dostawców rozwiązań IT. Konferencji patronowali m.in. Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Rada Dialogu Społecznego, Krajowa Izba Gospodarcza. Nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkich.
Po nieco ponad roku, ja oraz Marek Rudy Prezes Zarządu MDR Consulting Sp. z o.o. mieliśmy okazje ponownie spotkać osoby, które poznaliśmy podczas finału konkursu „Księgowi Przyszłości” jak również poznać nowe, ciekawe osoby. Konferencje organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce którego członkami jesteśmy, to dobre okazje by nie tylko zdobyć cenną wiedzę, ale również zobaczyć pewne problemy jak i możliwości z innej perspektywy. Jest to czas na dzielenie się cennymi spostrzeżeniami zarówno w trakcie oficjalnych wystąpień jak i, a może nawet przede wszystkim podczas kuluarowych rozmów.
Choć nie jest to dla nikogo zaskoczeniem, że żyjemy w czasach intensywnej globalizacji, to wykład jaki wygłosiła Pani prof. dr hab. Aldona Kamela-Sowińska, rzucił nowe światło na miejsce księgowego w tej globalnej wiosce. Niestety nie jestem tak wielkim erudytą by przybliżyć wystąpienie Pani profesor. To trzeba było zobaczyć.
Zawsze gdy rozmawia się o podatkach to momentami jest zabawnie a chwilami strasznie. Z pewnością nie napawają optymizmem słowa Pana Piotra Soroczyńskiego – Głównego Ekonomisty Krajowej Izby Gospodarczej. Osobiście odczytuje je tak, że nawet świetni analitycy mają problem w ocenie skutków tak szybko i na tak szeroką skale prowadzonych zmian legislacyjnych. Oczywistym jest, że nikt nie zagwarantuje, że jego analiza sprawdzi się na 100%, ale obecnie do głowy przychodzi mi tylko jedno ludowe przysłowie, a mianowicie „na dwoje babka wróżyła”. Nie wiem też czy powinna nas śmieszyć czy przerażać osobista relacja Pana Michała Stańka, który mówił o czasie w jakim nadany został NSP schematu podatkowego. Oczekiwanie na nadanie NSP 4 miesięcy zamiast ustawowych 7 dni to już nie jest lekka przesada.
Cyfryzacja podatków i cyfryzacja administracji skarbowej to poważne zagadnienie. Ono również zostało odmienione przez wszystkie przypadki. Choć najwięksi gracze spośród dostawców rozwiązań informatycznych dla księgowych i biznesu radzą sobie dobrze, to nie dało się nie wspomnieć, że ustawodawca co chwilę rzuca im kłody pod nogi. Vacatio legis jest bardzo krótkie a to nie sprzyja odpowiedniemu przygotowaniu i przetestowaniu wprowadzanych zmian w programach i aplikacjach. To jest też kwestia bezpieczeństwa systemów księgowych. Zapewnienia o bezpieczeństwie tych systemów wyraził zarówno od Pan Piotr Ciski – Prezes Sage sp. z o.o. (Symfonia) jak i Pan Robert Czuła – prezes zarządu Soneta sp. z o.o. (Enova ), to trudno się nie zgodzić, że gdyby programiści mieli więcej czasu na pracę i testowanie swoich produktów, być może efekt finalny mógłby być jeszcze lepszy. Najwyraźniej świadomość, że w Polsce mamy świetnej klasy programistów pozwala ustawodawcy na przyspieszenie wdrażania coraz to nowych obowiązków sprawozdawczych. Oczywiście w kwestiach bezpieczeństwa, co podkreślał m.in. Pan Konrad Antonowicz szef działu IT Security, Expert, Passus SA, najważniejszym elementem zabezpieczeń jesteśmy my, czyli użytkownicy systemu i od naszej ostrożności i rozwagi zależy bardzo dużo.
Pozwolę sobie wrócić do przytoczonych w tytule fusów z kawy. Piotr Liss – doradca podatkowy, użył filiżanki z fusami z kawy jako ważnego rekwizytu na wstępie wykładu pt. „Dokąd zmierza fiskus”. Może szklana kula była by lepsza, ale fusy są jednak łatwiej dostępne. Tym zabawnym wstępem Pan Piotr rozbawił obecnych na sali, ale w rzeczywistości nikomu nie było do śmiechu. Szybko zmieniające się prawo, często przesuwane terminy wprowadzanych zmian, a nawet wprowadzanie ustaw zmieniających ustawy zmieniające ustawy stały się zmorą chcących planować przyszłość przedsiębiorców. Trudno jest mówić o tym co ma nastąpić, gdy zmieniane są ustawy które jeszcze nie zdążyły wejść w życie. Niejednokrotnie podczas konferencji słyszeliśmy stwierdzenia, że ze zmianami prawa poradzą sobie księgowi, przedsiębiorcy i programiści – tylko trzeba im dać czas.
Ogólnopolska Konferencja Przedsiębiorców i Księgowych odbyła się poda hasłem „Poznajmy się”. To ważne, żeby poznać oczekiwania drugiej strony. Niewątpliwie obie grupy oczekują nieco odpoczynku od galopujących zmian w prawie podatkowym.
Autor: Grzegorz Kusyk
Ekspert ds. rachunkowości podatkowej
e-mail: g.kusyk[at]exorgroup.pl
tel: 508 750 614